1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Festiwale krakowskie

Krakowski Festiwal Filmowy

41 Krakowski Festiwal Filmowy (plakat), aut.: Mieczysław Gorowski
41 Krakowski Festiwal Filmowy (plakat), aut.: Mieczysław Gorowski

Festiwal Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych

– jeden z najstarszych i największych festiwali filmowych w Europie, którego pierwsza edycja ogólnopolska odbyła się w 1961 roku w kinie Apollo, a międzynarodowa edycja odbyła się w Filharmonii Krakowskiej w 1964 roku. W 1968 roku festiwal przeniesiono do kina Kijów. Od 2001 roku festiwal nosi nazwę Krakowski Festiwal Filmowy. Festiwal prezentuje najlepsze dokonania rodzime i światowe w dziedzinie krótkiego metrażu (film dokumentalny, animowany, fabularny, eksperymentalny). W edycji ogólnopolskiej w latach 1961-1963 jury przyznawało nagrody w postaci plakietek Smoka Wawelskiego (według projektu J. Okulskiego), a od 1964 roku Smoki (według projektu B. Chromego) stały się nagrodami konkursu międzynarodowego, natomiast laureatów edycji ogólnopolskiej nagradzano statuetkami Lajkoników (według projektu B. Chromego). Poza jury konkursowym nagrody i wyróżnienia przyznają m.in. jury krytyki filmowej FIPRESCI i jury klubów filmowych FICC.

W 1961 roku w pierwszej edycji ogólnopolskiej przyznano nagrody w 3 kategoriach: za film dokumentalny, oświatowy i animowany. W latach 1990-1996 edycje ogólnopolskie nie odbywały się.

W edycji międzynarodowej po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną Smoka Smoków w 1998 roku. Otrzymał ją Bohdan Kosiński za całokształt twórczości, w 1999 roku nagrodę Smoka Smoków otrzymał Jan Lenica.

Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza kilkaset polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, oraz liczna krakowska publiczność.

Najważniejsze nagrody przyznawane na krakowskim festiwalu:

  • Złoty Róg - Grand Prix konkursu pełnometrażowych dokumentów
  • Srebrny Róg - przyznawane za szczególne walory artystyczne
  • Złoty Smok - Grand Prix konkursu międzynarodowego
  • Srebrny Smok - przyznawany oddzielnie dla dokumentu, animacji i fabuły
  • Złoty Lajkonik - Grand Prix konkursu ogólnopolskiego
  • Srebrny Lajkonik - przyznawany oddzielnie dla dokumentu, animacji i fabuły
  • Smok Smoków - nagroda indywidualna za całokształt twórczości, przyznawana od 1998 roku

Źródło:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10