Hejnał
Widok z okna wieży Kościoła Mariackiego na Sukiennice i Ratusz – hejnalista, Agencja Fotograficzna Światowid, ok. 1935 r.
Hejnał (węgr. hejnal – świt) – jedna z największych osobliwości Krakowa. Trębacz co godzinę (za każdym razem czterokrotnie), przez całą dobę, z wyższej (81m), ośmiobocznej wieży kościoła Mariackiego gra hejnał na cztery strony świata. Zaczyna od Wawelu – gra dla króla, potem na ratusz – dla burmistrza i rajców, na Bramę Floriańską – dla przybywających do miasta gości, na Mały Rynek – dawniej dla kupców i handlarzy, a teraz dla Komendanta Straży.
Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Trębacz, aby wejść na wieżę, musi pokonać 239 schodów, co trwa średnio dwie i pół minuty.
Historia hejnału sięga średniowiecza. Wyższa wieża Mariacka, zwana budzielną lub hejnalicą, jako najwyższa spośród wszystkich wież i baszt, była też w mieście najważniejszą. Codziennie rano i wieczorem trębacz z hejnalicy dawał hasło otwarcia i zamknięcia bram miejskich. Na hasło z wieży mariackiej odpowiadali trębacze z murów obronnych. Trębacz musiał także sygnalizować dostrzeżony pożar, albo zbliżającego sie do miasta nieprzyjaciela. Kiedy ustalono, żeby trębacz trąbił co godzinę na cztery strony świata – nie wiadomo.