Z katalogu wystawy
Prezentowana w Bibliotece Głównej wystawa Od Emaus do Parady Smoków to przegląd wybranych, najbardziej znanych krakowskich tradycji i obyczajów, takich jak: Emaus - coroczny odpust wielkanocny gromadzący rzesze krakowian, Lajkonik, zwany również Konikiem zwierzynieckim lub Tatarzynem, jedna z najbardziej charakterystycznych krakowskich postaci, założone w 1257 roku Bractwo Kurkowe i jego coroczny obyczaj intronizacji Króla Kurkowego, tradycyjne bożonarodzeniowe szopki krakowskie, rozlegający się co godzinę z Wieży Mariackiej hejnał, Parada Smoków przyciągająca tłumy miłośników smoków, jak również słynny krakowski obwarzanek, wypiekany według tradycyjnej receptury od ponad 700 lat i będący kulinarnym symbolem Krakowa.
Na wystawie można też znaleźć informacje o Rękawce i Pucherokach, krakowskich strojach i legendach, kabaretach, festiwalach i targach (w tym o największym festiwalu kultury i sztuki - Dniach Krakowa). Ekspozycja przedstawia historię Juwenaliów, a także dzieje marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nie zabrakło również informacji o odwiecznej świętej wojnie pomiędzy dwoma drużynami piłkarskimi Cracovii i Wisły oraz wybranych zwyczajach kultywowanych na naszej Uczelni (m.in. "skok przez skórę", "przekuwanie pręta").
Wszystko to jest ilustrowane licznymi fotografiami i artefaktami. Między innymi można obejrzeć: tradycyjne pamiątki emausowe (drzewko życia, figurki Żydów, gliniane dzwonki i siekierki), oryginalne stroje i akcesoria używane podczas harców Lajkonika, szopki krakowskie, trabkę hejnalisty z Wieży Mariackiej, medale i ryngrafy Bractwa Kurkowego.