Krakowskie kabarety
Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27 – siedziba Kabaretu Piwnica pod Baranami
Jednym z ważniejszych środków przekazu była piosenka, często poruszająca aktualne problemy społeczno-polityczne. Innym narzędziem do ośmieszania i krytykowania władzy było emanowanie absurdem, który miał kontrastować ze spokojem i uporządkowanym życiem wyższych sfer.
Satyra przybierała często formę obelg, również w stosunku do bardziej zamożnej publiczności. W 1885 roku kabaret zmienił siedzibę i przeniósł się do nowego lokalu na ulicę Victor Massei i przez następne lata był jednym z najważniejszych ośrodków nocnego życia artystycznego Paryża. Jego sukces przyczynił się do przemiany Montmartre w dzielnicę bohemy i centrum artystyczne Paryża, jak jest postrzegana po dziś dzień.. Sukces pierwszego kabaretu zapoczątkował modę na tego rodzaju rozrywkę. Drugim ważnym ośrodkiem w historii kabaretu w końcu XIX wieku były Niemcy. Na początku XX wieku sława pierwszych kabaretów dotarła na ziemie polskie. W 1905 roku w Krakowie powstał pierwszy polski kabaret „Zielony Balonik”.
Ta forma rozrywki bardzo dobrze została przyjęta przez polską publiczność i do dnia dzisiejszego kabarety cieszą się ogromną popularnością.