Lajkonik
Pochód
Lajkonik tańczący na scenie przed Sukiennicami w otoczeniu włóczków, Korzeniowski Józef, 18 czerwiec 1998 r. Wł. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Dziś widowisko z Lajkonikiem odbywa się w czwartek zamykający oktawę Bożego Ciała. Pochodowi przewodzi chorąży, niosący chorągiew z herbem Krakowa i białym orłem na złotej tarczy. Konik zwierzyniecki w otoczeniu orszaku włóczków i kapeli Mlaskotów około godziny 10 wyrusza z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, wykonując pierwszy taniec i „obijając” buławą pracowników muzeum. Potem następuje przerwa i o godzinie 12 orszak wyrusza ze Zwierzyńca, z siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (instytucja kontynuująca tradycję krakowskich włóczków) na Rynek Główny. Po drodze Lajkonik „obija” buławą przechodniów (co podobno przynosi szczęście), zagląda do sklepów, zbiera datki oraz wykonuje drugi rytualny taniec (na skrzyżowaniu ulic: Zwierzynieckiej i Straszewskiego).
Trasa orszaku wiedzie od ulicy Senatorskiej przez ulicę Kościuszki, Plac na Stawach, klasztor sióstr norbertanek, ulice: Zwierzyniecką, Straszewskiego, Franciszkańską i Grodzką. Około godziny 19 Lajkonik dociera na Rynek Główny, gdzie przyjmuje haracz od prezydenta miasta i wypija z nim puchar wina. W podzięce wykonuje trzeci rytualny taniec ze sztandarem, zwany pokłonem miastu. Następnie odpoczywa w restauracji Wierzynek, przechadza się wokół Rynku i udaje się na kolację do restauracji Hawełka.