Tradycje AGH
Dzień Górnika - fot. Z. Sulima
Pomimo, że kierunki górnicze i hutnicze nie stanowią już o obliczu uczelni, to jednak rytm jej życia odmierzają święta obchodzone właśnie w górnictwie oraz hutnictwie. Ich celebra jest wyrazem szacunku dla pokoleń górników oraz hutników, którym uczelnia zawdzięcza powstanie i wieloletni rozwój.
Akademia uroczyście obchodzi dwa święta nawiązujące do obrzędowości górniczej:
Dzień Górnika (Barbórka), przypadający 4 grudnia, w dniu święta patronki górników św. Barbary (filmy Barbórka w AGH: 1938 i 2011)
Dzień Hutnika (Florianka), przypadający 4 maja i związany z postacią patrona hutników św. Floriana.
Górnicze święto "Barbórka" odbywające się w murach Akademii Górniczo-Hutniczej było zawsze świętem wszystkich górników oraz sympatyków AGH. Wpisało się ono głęboko w tradycje nie tylko uczelni, gdzie jest świętem statutowym, ale również jest ważnym wydarzeniem kulturalnym Krakowa, w trakcie którego obserwatorzy i uczestnicy mogą zapoznać się z dawnymi obyczajami górniczymi.
Uroczysty "Pochód lisów", czyli studentów przebranych w górnicze stroje, wyposażonych w górnicze lampy i pochodnie jest najważniejszym elementem święta obchodzonego na AGH. Nazwa pochodu jest symboliczna, oznacza wejście młodych studentów w szeregi braci górniczej.