1 2 3 4

Tradycje AGH

foto: tradycje AGH
Dzień Górnika - fot. Z. Sulima







foto: tradycje AGH
Dzień Hutnika - fot. Z. Sulima
Punktem kulminacyjnym obchodów górniczego święta, będącego jedną z najważniejszych tradycji kultywowanych od lat na AGH, jest uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika. Po jego zakończeniu, w holu głównym uczelni, odbywa się jedno z najbardziej barwnych i efektownych uczelnianych wydarzeń: "skok przez skórę" - symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunków górniczych.

Rodowód tego zwyczaju sięga średniowiecza. Przyswoili go polscy studenci w Leoben, rozwinęło Stowarzyszenie Studentów Akademii Górniczej, a obecny scenariusz tej uroczystości jest dziełem Bogdana Smyły oraz wieloletniego mistrza ceremonii prof. Witolda Żabickiego.
Wydarzenie to od lat wygląda podobnie, stanowiąc element dziedzictwa kulturowego AGH.

Obchodom Barbórki w AGH towarzyszą różnorodne wydarzenia naukowe i towarzyskie. W ramach wydarzeń kulturalnych odbywają się: tradycyjne Spotkanie Gwarków (górnicza karczma piwna, która przebiega jak dawniej w radosnej i koleżeńskiej atmosferze, według wielowiekowego ceremoniału), Babski Comber czy spotkania z licznie przybywającymi na obchody górniczego święta przedstawicielami przemysłu a także Barbórkowy Turniej Brydża Sportowego o puchar JM Rektora AGH.

W 1962 roku w AGH po raz pierwszy odbyło się tradycyjne święto hutnicze, połączone z hutniczym ślubowaniem i przekuwaniem pręta na kowadle (przyjmowanie młodych studentów do braci hutniczej) oraz tradycyjnym – i od tej pory już kultywowaniem corocznie, piciem piwa w Karczmie „Pod Kadzią”.

1 2 3 4